Wykładziny dla służby zdrowia

Jakie wykładziny dla służby zdrowia? Podłogi PCV w gabinetach lekarskich

Winylowe podłogi PCV w gabinecie lekarskim, wykładziny dla służby zdrowia, ceny montażu i wymiany wykładziny obiektowej na nową – krótki poradnik

Wstęp

Nie tak dawno opublikowaliśmy kolejny wpis przedstawiający w kilku prostych krokach jak przygotować się oraz jak sprawnie przeprowadzić instalację atestowanych wykładzin PCV w gabinecie lekarskim.
We wspomnianym wpisie opisaliśmy w dużym skrócie przygotowanie oraz montaż wykładzin w gabinetach medycznych. Wpis ma formę krótkiego poradnika. Ze względu na sporą ilość zapytań – nie tylko dotyczących cen postanowiliśmy udostępnić kolejny, rozszerzony nieco wpis dotyczący przygotowania oraz montażu wykładziny PCV przeznaczonej do placówki medycznej.

Zaczynamy

…a dokładniej zaczynamy od zapoznania się na stronie MZ z aktualnymi wymogami sanitarnymi ( rozdział 4,  paragraf 29) dotyczących podłóg w obiektach służby zdrowia. W rozporządzeniu wyczytamy m. in. o tym, że podłogi powinny być połączone ze ścianami tak aby można było je umyć oraz w razie konieczności przeprowadzić dezynfekcję. Automatycznie nasuwa się pytanie:

Jakie podłogi wybrać ?

Jeśli chodzi o podłogi medyczne to optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wybranie elastycznych podłóg z PCV. Wykładziny PCV w gabinecie lekarskim (popularnie zwane często gumolitem, gumoleum lub linoleum) spełnią wszystkie nasze oczekiwania –  tego typu podłogi są bardzo wytrzymałe na ścieranie czy uszkodzenia, są ciepłe w porównaniu np. do podłóg z płytek ceramicznych, zmniejszają ryzyko uszkodzeń przedmiotów po upadku, są odporne na różnego rodzaju ciecze, wygłuszają niektóre dźwięki (np. odgłosy obuwia) i co jest bardzo ważną rzeczą – łatwo utrzymać je w czystości, a także w razie potrzeby szybko i sprawnie możemy przeprowadzić w razie konieczności dezynfekcję.
Dodatkowo niektóre z wyżej wymienionych wykładzin PVC posiadają właściwości samoregenerujące się od drobnych zarysowań (np. Granit lub Optima ) a także właściwości rozpraszania ładunków elektrycznych (np. Toro SC ) co jest niezwykle istotne podczas przeprowadzania zabiegów medycznych. Kolejnymi wykładzinami, które warto wymienić jeszcze to wykładziny sportowe, najczęściej stosowane w salach gimnastycznych oraz wykładziny do pomieszczeń mokrych, (łazienki, ubikacje czy pralnie) antypoślizgowe. Ostatnimi z grupy, które nie zostały wymienione to wykładziny rozpraszające ładunki elektryczne, stosowane w  m. in. pomieszczeniach z aparaturą medyczną. Więcej informacji na temat podłóg antystatycznych przeczytać można w osobnym wpisie.

wykładzina do pomieszczeń mokrych

Forbo – okładzina ścienna i wykładzina podłogowa przeznaczone do pomieszczeń mokrych.

Planowanie i rozpoczęcie prac

Skoro posiadamy już podstawowe informacje na temat elastycznych wykładzin PVC, wybraliśmy już ekipię remontową,  producenta, rodzaj wykładziny, kolorystykę i tak dalej – pora teraz opisać pokrótce w kilku słowach proces instalacji nowych podłóg w naszym gabinecie.
Montaż wykładzin na nowych, betonowych podłożach lub wymiana starych wykładzin na nowe. Pierwsza opcja z pewnością mniej uszczupli nasz budżet, ponieważ mamy nowe, gładkie betonowe podłoże na którym możemy rozprowadzić cienką, kilkumilimetrową warstwę wylewki wygładzającej pod wykładzinę. Natomiast w drugim przypadku po usunięciu starych podłóg okazać się może, że czekają nas dodatkowe prace naprawcze w wyniku odkrytych lub powstałych podczas prac demontażowych uszkodzeń posadzki. Może być też tak, że trzeba będzie nadlać grubszą warstwę wylewki w celu utrzymania właściwego poziomu np. po usunięciu parkietu. Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie ekipie odpowiednich warunków podczas przeprowadzania prac instalatorskich.

Wymagane warunki

Warunki powinny być zbliżone do warunków mieszkalnych. Temperatura w pomieszczeniu powinna mieć minimum +15 stopni Celsjusza , wilgotność powietrza mniejsza niż 75%, powinniśmy też zagwarantować swobodny dostęp do sieci elektrycznej. Na czas przeprowadzanych prac instalatorskich na posadzce powinien być wstrzymany całkowicie ( poza osobami uprawnionymi ) całkowicie jakikolwiek ruch pieszy. Niestety z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest tak w praktyce i zdarza się (na szczęście rzadko), że podczas montażu wykładziny ktoś zamierza np. wieszać jednocześnie lampy na suficie i pojawia się wtedy niemały problem. Starajmy się unikać takich sytuacji, jeśli chcemy mieć dobrze wykonane poszczególne prace remontowe.

Ile to wszystko kosztuje ? Cena wykładzin do gabinetów lekarskich wraz z usługą

Całkowita cena montażu wykładzin (robocizna plus dobrej jakości materiały) na nowych, betonowych posadzkach kształtuje się w granicach od 130 zł netto za 1 m2 do nawet ponad 200 zł netto za jeden metr kwadratowy (dane z dnia 27.06.2023). Koszty zależne są od jakości materiałów jakie zostaną wybrane, metrażu powierzchni na której będzie montowana podłoga, ilości pomieszczeń oraz skomplikowania prac instalatorskich. Aktualne ceny wykładzin można pobrać tutaj. Trochę inaczej przedstawia się sytuacja cenowo z przygotowaniem powierzchni podłoża po zerwaniu starej wykładziny.

 

Wykładzina Tarkett Granit

Wykładziny dla służby zdrowia – Tarkett Granit, dwukolorowa, elastyczna wykładzina PCV w gabinecie lekarskim. (fot.MG)

Koszt wymiany wykładziny

Jest większy od standardowego montażu i waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu zł więcej za 1 m2. Dlaczego wymiana starych wykładzin na nowe jest droższa od montażu wykładziny na nowych, betonowych posadzkach ? Jak już było wspomniane wcześniej – przy wymianie wykładzin ze starych na nowe najczęściej podłoża są mocno zanieczyszczone m. in. starym klejem, popękane, czasami bardzo słabe i kruszące się. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że trzeba usunąć starą wykładzinę, co najczęściej nie jest rzeczą łatwą. Po usunięciu podłogi PCV należałoby ją wywieźć (jeśli nie ma innych możliwości) i zutylizować.  Jako jedni z nielicznych oferujemy także usługę utylizacji podłóg z PCV. Przed wylaniem mas samopoziomujących, powinniśmy posadzkę doprowadzić do jak najlepszego stanu. W przypadku montażu wykładziny na nowych podłożach, większość w/w czynności (zrywanie wykładzin, czyszczenie i reperacja posadzek, utylizacja starych podłóg PCV) po prostu nam odpada.

Podsumowanie

Planując remont podłogi w gabinecie lekarskim trzeba sprawdzić czy wybrana przez nas wykładzina spełnia wszelkie normy i atesty. Umawiając się na termin realizacji z ekipą budowlaną, starajmy się to zrobić jak najwcześniej. Dobrzy fachowcy zawsze są zajęci i nie będą raczej w stanie przystąpić do prac z dnia na dzień. Bardzo ważna rzecz: zapewnijmy odpowiednie warunki ekipie do pracy, gdyż od tego m. in. zależy jakość zamówionego zlecenia. Na koniec podsumowania chciałbym dodać, że nie warto oszczędzać na materiałach i ekipie jeśli mamy zamiar użytkować posadzki co najmniej przez kilkanaście lat. Jest to po prostu w dalszej perspektywie – zwyczajnie nieopłacalne.

 

 

Zobacz także

 

 

 

 

 

©2018  Blog Firmy Greń | wykładziny dla służby zdrowia, wymiana wykładzin Katowice, Będzin Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec i pobliskie miejscowości. Wszelkie kopiowanie materiałów zabronione.
Oceń wpis
[Liczba głosów: 1 Średnia ocena: 4]
Cena wykładzin do gabinetów lekarskich, winylowe podłogi medyczne, wymiana wykładziny
Następny wpis
Aktualne Ceny wykładzin 2018

Wpisy w tej kategorii

Brak wyników.