Wylewki samopoziomujące. Gładkie podłoże pod wykładziny

Wylewki samopoziomujące. Gładkie podłoże pod wykładziny

Decydując się na pokrycie podłogi wykładziną obiektową, niezbędną czynnością jaką powinno się przeprowadzić to wyrównanie i wygładzenie powierzchni posadzki na której będzie instalowana wykładzina. W przypadku elastycznych wykładzin PCV powierzchnia podłoża musi być niemalże idealna, gdyż nawet niewielka chropowatość  może być widoczna pod wykładziną. Gładka powierzchnia zapewnia także dobrą przyczepność klejonej wykładziny do podłogi. Uzyskanie odpowiedniego efektu możliwe jest po odpowiednim przygotowaniu podłoża, sprawna organizacja pracy no i oczywiście ekipa dobrych fachowców. Dobrze przygotowane podłoże wydłuża żywotność eksploatowanej wykładziny, natomiast wykonane źle daje dokładnie odwrotny efekt – wykładzina może ulegać przedwczesnym uszkodzeniom (zobacz wpis naprawa wykładzin).

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące – standardowo o grubości do 10 mm. Właściwie są to tak naprawdę zaprawy wygładzające, ponieważ ciężko byłoby poziomować posadzki zaledwie kilkoma milimetrami materiału na jednym metrze kwadratowym.  W nielicznych przypadkach można takie masy wylewać do kilku centymetrów. Tego typu wylewki stosuje się jako warstwę finalną na w miarę równych podłożach.
Cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące można stosować na betonowe wylewki grubowarstwowe, stabilne podłoża drewniane, np. płyty OSB, podłoża drewnopochodne, płytki ceramiczne czy lastryko. W przeciwieństwie do zapraw anhydrytowych, można je także stosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak pralnia, czy łazienka. Do układanie wykładziny PCV można przystąpić po około 48 godzinach, spełniając poniższe warunki.
Warunki dla montażu wykładziny PCV przy grubości cienkowarstwowej wylewki około 0,4 mm:
Warunki tzw. pokojowe –  a więc temperatura około + 16 °C, wilgotność powietrza max 75%, wilgotność podłoża max 2%.
Cementowa wylewka samopoziomująca
Cementowa wylewka samopoziomująca
Wygładzenie podłoża pod wykładzinę PVC
Grubowarstwowa, betonowa wylewka cementowa.  Klasyczne wylewki, bardzo często stosowane do wyrównania podłoży, najczęściej o grubości od 10 do 70 mm. Tego typu wylewki można stosować wewnątrz budynków jak i również na zewnątrz. Należy pamiętać, że grubowarstwowe wylewki cementowe są kurczliwe, niezbędnym w tej sytuacji jest zastosowanie po obwodzie ścian taśm dylatacyjnych, dodatkowo zalecane jest wylewkę dozbroić siatką z włókna szklanego. Dobrze wylana i zatarta posadzka betonowa jest jednak porowata – jeśli chcemy uzyskać bardzo gładkie i mocne podłoże, np. pod wyżej wspomnianą elastyczną wykładzinę PCV, konieczne jest wylanie dodatkowo cienkowarstwową wylewkę samopoziomującą, wygładzającą.

Wylewki anhydrytowe

Bezskurczowe wylewki na bazie odwodnionego gipsu, jedne z popularniejszych wylewek samopoziomujących. Zaprawa anhydrytowa ze względu na właściwości chłonności wilgoci, stosować można tylko wewnątrz budynków, pomijając oczywiście pomieszczenia takie jak kuchnia, pralnia czy łazienka. Grubość wylewki może być od 2 aż do 70 mm.
Wylewka samopoziomująca na podłożu drewnianym
Specjalna wylewka wygładzająca na podłożu drewnianym
Wszystkie z wyżej wymienionych wylewek można stosować na ogrzewanie podłogowe.
Podłoża drewniane i drewnopochodne – każda podłoga pod wykładziny obiektowe musi być stabilna i mocna. Czasami jednak zdarza się, że przed montażem napotykamy na podłodze drewniane deski, parkiet lub panele podłogowe. W przypadku tych ostatnich sprawa wydaje się być prosta: pozostaje demontaż paneli i wyrównanie podłoża masami wyrównawczymi, natomiast w przypadku kiedy mamy do czynienia z deskami na podłodze i nie ma możliwości zdemontowania ich, pozostaje opcja wyrównania posadzki np. płytami OSB, a następnie finalnie wylanie na nich specjalnych wylewek wygładzających w celu wygładzenia łączeń i struktur płyt.

Podsumowanie

Podłogi pod wykładziny są w różnym stanie przed montażem i wymagają różnych rozwiązań. Sami możemy wstępnie ocenić stan posadzki i jakie byłoby najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach, więc nim podejmiemy sami jakiekolwiek kroki, lepiej wcześniej zasięgnąć rady specjalistów.
Następny wpis
Wygrzewanie posadzki przed montażem wykładziny

Wpisy w tej kategorii

Brak wyników.